آغاز به کار چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران

پویا ۱۶ آبان ۱۳۹۱ | آبان ۱۶, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :
آغاز به کار چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران

چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران در سالن اجتماعات شهید چمران پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری رسما آغاز به کار کرد.

 

به گزارش آی آر مد در ابتدای مراسم افتتاحیه این همایش، دکتر هاتف سلمانیان، معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و عضو کمیته علمی چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران در سخنانی به تشریح ویژگی های علم بیوانفورماتیک به عنوان یک دانش بین رشته‌یی و تاثیر آن بر نگرش جدید به جهان زیستی پرداخت.

 

به گفته وی، امروزه با گسترش روز افزون علم بیوانفورماتیک شاهد آن هستیم که در کنار حوزه in vivo و in vitro، عرصه in cilico نیز در تمامی سطوح زیستی مطرح می باشد.

 

هاتف سلمانیان در ادامه به تشریح فعالیت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در حوزه بیوانفورماتیک پرداخت.

 

معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تصریح کرد: در سال های گذشته دوره های مختلفی در زمینه‌های داروسازی، طراحی پروتئین ها، ژنتیک و بیوفیزیک با حضور اساتید فن در این مرکز علمی برگزار شده است و امروزه متخصصان کارآزموده ای در این مرکز در حوزه بیوانفورماتیک مشغول به کار هستند که در توسعه روز افزون سرورها و پایگاه داده کشور نقش قابل توجهی را ایفا می کنند.

 

هاتف سلمانیان در پایان تصریح کرد: امروزه دانش بیوانفورماتیک با گذر از عملی با نتایج نه چندان قابل اعتماد و در حد پیش‌بینی به یک ابزار کارا، میان بر و به مراتب دقیق تر تبدیل شده که با کاهش هزینه و زمان، جزئی اجتناب ناپذیر از پژوهش‌های علوم زیستی محسوب می شود. دانش بیوانفورماتیک امروزه در حوزه های بسیاری از جمله بررسی های ژنتیکی، مواد غذایی، تحقیقات دارویی، صنایع سبز و بسیاری از حوزه های دیگر می تواند برای مشکلات لاینحل مانده از قدیم، راه حل‌های جدید ارائه دهد.

 

 

بخش بعدی مراسم افتتاحیه سخنرانی دکتر مینوچهر، دبیر اجرایی همایش بود که وی نیز پس از مختصری توضیح در مورد دانش بیوانفورماتیک و تاثیرات آن در علوم زیستی مدرن، آغاز به کار همایش را رسما اعلام کرد.

 

وی در ادامه ابعاد چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران را از حیث کمی و کیفی برای حضار تشریح کرد.

 

به گفته وی در همایش چهارم پس از ارسال ۲۱۰ اثر به دبیرخانه همایش ۲۸ اثر در قالب سخنرانی و ۱۵۸ اثر در قالب پوستر به بخش نهایی همایش راه یافتند که طی دو روز در قالب پنج بخش سخنرانی و دو بخش پوستر ارائه خواهند شد.

 

وی افزود: در روز پایانی نیز از سه مقاله برتر در بخش سخنرانی و سه پوستر برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.

 

دبیر اجرایی همایش همچنین از اعضای کمیته علمی و اجرایی و مسوولان و کارکنان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان میزبان این همایش تقدیر کرد.

 

پایان بخش مراسم افتتاحیه نیز سخنرانی دکتر لطفی، رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری بود. به گزارش سرویس خبری بیوتکنولوژی ایران، وی پس از خیر مقدم به مدعوین به تشریح فعالیت های ستاد توسعه زیست فناوری کشور در توسعه علوم مرتبط با زیست فناوری به ویژه در حوزه بیوانفورماتیک پرداخت.

 

به گفته وی از جمله فعالیت های مهم ستاد توسعه زیست فناوری در این زمینه می توان به اعزام دانشجو به مراکز بین المللی جهت فراگیری علوم مرتبط با بیولوژی سنتزی، مهندسی متابولیک، سیستم بیولوژی، دارو درمانی شخصی و همچنین تلاش برای شکل گیری شبکه ملی بیوانفورماتیک ایران اشاره کرد.

 

رییس ستاد توسعه زیست فناوری کشور تصریح کرد: شبکه ملی بیوانفورماتیک که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید تمامی فعالان و دست اندرکاران علوم بیوانفورماتیک کشور را در قالب یک شبکه گرد هم خواهد آورد تا با ایجاد هم افزایی، کاهش موازی کاری و افزایش ارتباط بین اعضا و همچنین حمایت مالی و معنوی از پروژه های بیوانفورماتیک به پیشرفت این رشته در کشور سرعت بخشد.

 

لطفی در پایان اعلام کرد که پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آماده است تا امکانات بخش انفورماتیک خود را در اختیار تمامی پژوهشگرانی قرار دهد که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.
فرستادن دیدگاه »

--!>