آلودگی هوا ، عقیمی مردان و سقط جنین در زنان

یاسر ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ | شهریور ۱۹, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :
آلودگی هوا ، عقیمی مردان و سقط جنین در زنان

در چند سال اخیر، پدیده گرد و  غبار هوای استان‌های مختلف کشور  را آلوده کرده است، پژوهش های متعدد نشان داده که آلودگی هوا با کاهش شدید باروری زنان و افزایش عقیمی مردان همراه است و ذرات گرد و خاک معلق در هوا، کارکرد دستگاه تناسلی و تولید مثل در زنان و مردان را مختل می سازد.

دکتر جواد زرگوشی فوق تخصص کلیه و عضو انجمن طب  زناشویی اروپا,  ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد: گرد و غبار و آلودگی هوا باعث ناباروری زنان و عقیمی مردان می شود.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا با ریزگردها و گرد و غبار عوارض بسیار خطرناکی را برای مردم ایجاد می کند. آلودگی هوا، میزان سقط جنین و مرده زائی را چندین برابر می کند.

دکتر زرگوشی افزود: پژوهش های اخیر که نتایج آنها طی چندین مقاله در ژورنال های معتبر طب زناشوئی و باروری منتشر شده نشان می دهند که آلودگی هوا با مختل شدن سلامت جنین، تولد نوزادان کم وزن، عدم رشد مناسب جنین، و نارس بودن نوزادان همراه است و تمامی این عوارض در هوای پاک بسیار کمتر رخ می دهند.

وی با بیان اینکه میزان باروری زنان و مردان در اثر آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار به نحو بسیار محسوسی کم می شود گفت: تعداد اسپرم مردانی که در نواحی با هوای آلوده کار و زندگی می کنند به مراتب کمتر از مردانی است که از هوای پاک برخوردارند.

بیشتر مردم به اشتباه تصور می کنند که عوارض آلودگی هوا صرفا در دستگاه تنفسی و ریه ها رخ می دهد حال آنکه چنین نیست.
فرستادن دیدگاه »

--!>