آماده بودن «فاکتور انعقادی ۹» جهت صادرات

پویا ۲۴ خرداد ۱۳۹۱ | خرداد ۲۴, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تولیدات مناسب فاکتورهای انعقادی در کشور از آماده بودن صادرات«فاکتورانعقادی۹»خبرداد.
حسن ابوالقاسمی در نخستین همایش سراسری مدیریت و اقتصاد دارو اظهار داشت: اکنون در کشور از طریق سازمان انتقال خون فاکتورهای انعقادی تولید می‌شود و دراین زمینه آمادگی برای صادرات «فاکتور انعقادی ۹» وجود دارد
.

وی با اشاره به تولید داروهای مشتق از پلاسما که از مهمترین داروهای مصرفی کشور برای مستحق‌ترین بیماران به حساب می‌آید، افزود: تعداد ۵۰ نوع از این نوع داروهای مشتق پلاسما در صنعت داروسازی وجود دارد که مهمترین آن فاکتورهای انعقادی ۸، ۹،‌ ۱۳، ضدکزاز، و هپاتیت به حساب می‌آید.

ابوالقاسمی با بیان اینکه پلاسما از ۲ روش اهدای خون از مردم و همچنین از طریق گرفتن پلاسما جدا از خون تهیه می‌شود، تصریح کرد: براساس آمار سال ۲۰۰۷، بالغ بر ۲۷ میلیون لیتر پلاسما در دنیا برای تهیه دارو مورد استفاده قرار گرفت که یک سوم آن از طریق خون و دو سوم آن از طریق دستگاه‌های استخراج پلاسما صورت پذیرفت.

وی با اشاره به گران بودن فرآورده‌های پلاسما تصریح کرد: این در حالی است که چرخش مالی این فراورده‌هایی دارویی در دنیا به ۹ میلیارد دلار رسیده است.

ابوالقاسمی با اشاره به آمارهای جهانی که ۴۰ درصد از فرآورده‌های پلاسمایی را آمریکا،‌ ۳۲ درصد اروپا،‌ ۱۵ درصد آسیا و ۲ درصد در خاورمیانه صورت می‌پذیرد، افزود: به طور مثال مصرف فاکتور ۸، از سال ۱۹۹۵ همواره افزایش یافته است و در سال‌های آینده نیز رو به افزایش خواهد بود و در این زمینه هر کشوری باید برای تولید این فرآورده‌ها پالایشگاهی را راه‌اندازی کند یا اینکه پلاسما را گرفته و برای تبدیل به دارو به دیگر کشورها ارسال کند البته ریسک آلودگی پلاسماها که در آمریکا و اروپا شاهد آن بودیم وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت:‌ داشتن پالایشگاه تبدیل فرآورده‌های پلاسما به دارو می‌تواند از کمبود این فرآورده‌های دارویی در کشور جلوگیری کند که در این زمینه سازمان انتقال خون ایران نیز اقدامات بسیار خوبی صورت داده است.

ابوالقاسمی اظهار داشت: اکنون ظرفیت پالایشگاه‌های پلاسمای دنیا ۴۰ میلیون لیتر است و کشورهای برزیل،‌ مالزی، تونس،‌ بلژیک و ایران جزو کشورهای تهیه کننده مشتق‌های پلاسما به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به اینکه سیستم اهدا خون در ایران داوطلبانه است و ایران تنها کشور در منطقه به حساب می‌آید که دریافت و اهدا خون آن رایگان است، گفت:‌ ما باید در تولید فرآورده‌های پلاسما به خودکفایی برسیم و در نهایت صادرات آن را انجام دهیم و در این زمینه اجازه دهیم بخش‌های خصوصی نیز در این زمینه ورود کنند.

ابوالقاسمی با بیان اینکه سال گذشته ۲ میلیون واحد خون دریافت شد که یک سوم آن به عنوان پلاسما در بیمارستان‌ها و مابقی در صنعت استفاده می‌شودف افزود: ایران در منطقه بالاترین اهداکننده رایگان خون به حساب می‌آید (۲۶ در هر هزار نفر) و بعد از ایران کشور ترکیه (۲۰ در هزار نفر) قرار دارد.

وی ادامه داد: فاکتور ۸ سالانه ۱۱ درصد نیاز به آن افزایش می‌یابد و ۱۵ درصد آن در کشور تأمین می‌شود ولی فاکتور ۹ و داروهای ضد هاری و ضدکزاز به طور کامل در کشور تولید می‌شود و آمادگی برای صادرات فاکتور ۹ نیز وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: هم اینک مدل ایرانی جلوگیری از دورریزی پلاسمای خون در سازمان بهداشت جهانی مورد استفاده قرار گرفته است و کشورهای همسایه نیز به دنبال استفاده از مدل ایرانی در این زمینه هستند.
فرستادن دیدگاه »

--!>