ارزشیابی مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های طب سوزنی و سنتی خارج از کشور

پویا ۲۱ تیر ۱۳۹۲ | تیر ۲۱, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
ارزشیابی مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های طب سوزنی و سنتی خارج از کشور
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر گسترش و نهادینه شدن آموزش طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در حال حاضر این آمادگی وجود دارد که طب سنتی در سطح تخصصی نیز مطرح شود.
به گزارش سایت جامع علوم پزشکی ایران (آی آر مد) دکتر بهرام عین اللهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه چینی‌ها و هندی‌ها طی سال‌ها به خوبی موفق به توسعه آموزش و گسترش طب سنتی و طب سوزنی خود شدند، خاطرنشان کرد: مدارک افرادی که در رشته‌های طب سوزنی و طب سنتی در کشورهایی نظیر چین و هند آموزش دیده‌اند در شورای عالی ارزشیابی بررسی و در مورد آن نظر داده می شود.
وی با تاکید بر اینکه با گسترش آموزش طب سنتی می‌توان در درمان‌های رایج از این طب استفاده کرد، اظهارکرد: همچنین به جای مصرف داروهای وارداتی می‌توان از داروهای گیاهی استفاده کرد.
وی با بیان اینکه در سال‌های ۸۵ تا ۸۶ مقاومت زیادی نسبت به آموزش طب سنتی در کشور وجود داشت و خیلی این علم مورد قبول نبود، گفت: آموزش طب سنتی را از کارشناسی ارشد طب سنتی شروع کردیم و آن را به phd ارتقا دادیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: طب سنتی نکات بسیار خوبی دارد که باید از آن استفاده کرد، البته باید توجه داشت که نباید به طب سنتی به عنوان درمان کننده همه بیماری‌ها نگاه کرد، بلکه باید به آن به عنوان طب مکمل توجه شود و در مواردی که درمان‌های معمول پزشکی پاسخگو نیست از طب سنتی بهره گرفت.
وی مهمترین کاربرد طب سنتی در کشور را در تهیه اقلام دارویی دانست و تصریح کرد: با گسترش طب سنتی تحریم‌ها در زمینه دارو کمتر می‌توانند تاثیر گذار باشند و در طب سنتی نقش پیدا نمی‌کنند به گونه‌ای که با گسترش آموزش طب سنتی می‌توان در درمان‌های رایج از این طب استفاده کرد و به جای مصرف داروهای وارداتی، داروهای گیاهی را بکار برد.
عین‌اللهی با بیان اینکه حوزه سلامت هم اکنون به دنبال راه‌اندازی درمانگاه‌های طب سنتی است، تصریح کرد: البته طب سوزنی و مکمل هم باید جایگاه خود را داشته باشند.فرستادن دیدگاه »

--!>