افزایش ۴ برابری سرطان در ایران نسبت به سی سال گذشته

پویا ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ | شهریور ۳۰, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :
افزایش ۴ برابری سرطان در ایران نسبت به سی سال گذشته

عداد موارد سرطان در کشور ما نسبت به سی سال قبل چهار برابرشده است.

به گزارش آی آر مد به نقل از وب دا، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام ضمن بیان این مطلب، در خصوص سرطان و تبعات آن در بدن انسان گفت: سَرَطان بیماری‌ای است که در آن سلول‌های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیر عادی تقسیم و تکثیر می‌شوند و بافت‌های سالم را نابود می‌کنند.

 دکتر مهدی سبحانی در ادامه افزود: سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی همچون ویروس و مواد سرطانزا موثر باشد.

وی خاطر نشان ساخت: در این بیماری سیستم تنظیم سلولی برای تقسیم، رشد و تمایز آن در درجات مختلف مختل می شود و طی چندین مرحله، دچار نقص در کارکرد طبیعی، تقسیم سلولی افسار گسیخته و تهاجم موضعی به بافت ها و اندام های مجاور می شود و این آشفتگی عملکرد به جایی می رسد که سلول سرطانی توانایی ایجاد رگ و مهاجرت از طریق عروق لنفاوی و خونی را پیدا می کند.

این متخصص با بیان این که تعداد موارد سرطان در کشور ما نسبت به سی سال قبل چهار برابر شده است، ابراز داشت: در حال حاضر سرطان در کشور ما سومین عامل مرگ و میر پس از تصادفات و حوادث جاده ای و بیماری های قلبی و عروقی می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه با پیشرفت های صورت گرفته در دو دهه اخیر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد این بیماران را می توان به صورت قطعی درمان کرد و مابقی را نیز به گونه ای کنترل کرد که تا زمان مرگ عاری از درد، شکستگی و زمین گیر شدن باشند و کیفیت زندگی بیمار حفظ شود.

سبحانی یادآوری کرد: درمان های سرطان در حال حاضر تحقیقاتی است و هر روزه داروها و روش های درمان جدیدی ظهور می کند و جراحی و رادیوتراپی جزﺀ درمان های موضعی سرطان هستند که منطقه اولیه تومور را پاکسازی و استریل می کند و همچنین شیمی درمانی و درمان های هدفمند به طور سیستمیک عمل کرده و متاستازهای بیماری را کنترل می کند.
فرستادن دیدگاه »

--!>