ایجاد مرکز درمان ناباروری در قزوین

پویا ۲۰ تیر ۱۳۹۲ | تیر ۲۰, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
ایجاد مرکز درمان ناباروری در قزوین
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین از حمایت دانشگاه علوم پزشکی از جهاد دانشگاهی قزوین برای ایجاد مرکز درمان ناباروری خبر داد.
به گزارش شایت جامع علوم پزشکی ایران (آی آر مد) به نقل از ایسنا، علی اکبر زینالو در بازدید از نخستین مرکز در شرف راه‌اندازی تله مدیسین (پزشکی راه دور) درمان ناباروری قزوین اظهار کرد: مرکز تله مدیسین درمان ناباروری قزوین با حمایت دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی در حال راه‌اندازی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین اضافه کرد: تمام تلاش خود را می کنیم تا در حوزه ناباروری شرایط به خوبی فراهم شود، البته در کنار این مرکز آزمایشگاه پاتوبیولوژی نیز ایجاد شده که باید در این زمینه کمک شود، در زمینه پاتولوژی باید شرایط را سنجید تا به نسبت نیازهای مردم امکانات را فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی مرکزی است که نیاز به تبلیغ ندارد و مردم به خوبی این نهاد را می‌شناسند، در نتیجه تنها با یک اطلاع رسانی ساده مردم از آزمایشگاه جهاد دانشگاهی استفاده خواهند کرد.
زینالو عنوان کرد: این آزمایشگاه براساس بند چهارم توافقنامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین و جهاد دانشگاهی قزوین ایجاد شده که به نظر می‌رسد باید کمیته‌های همکاری دو دستگاه هرچه سریعتر فعال شوند تا بتوانیم این تفاهم نامه را به خوبی اجرایی کنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی قزوین نیز اظهار کرد: تله مدیسین یا پزشکی از راه دور شامل انتقال اطلاعات پزشکی و مراقبتهای درمانی توسط ابزارهای ارتباطی به منظور ارتقای سلامت بیمار است.
امیر دیزانی اعلام کرد: در فرایند تله مدیسین یا پزشکی از راه دور تصاویر پزشکی ذخیره شده، صدا و تصویر زنده، صدای قلب، ریه، شکم و …، اطلاعات زنده نوار قلب ( ECG)، تصویر رادیولوژی و ام.آر.آی، انتقال اطلاعات فشار خون و انتقال علائم حیاتی انجام می‌شود.
وی افزود: در واحد تله مدیسین درمان ناباروری قزوین پس از تشکیل پرونده و ویزیت اولیه، طی ارتباط ویدیوئی مستقیم با مرکز ناباروری قم، متخصص زنان و نازایی آن مرکز بیمار را ویزیت کرده و آزمایشات لازم را برای او درخواست می‌کند.
وی تصریح کرد: انجام این آزمایشات و مراحل اولیه درمان از جمله سونوگرافی و تجویز داروهای مورد نیاز، در قزوین و تحت نظر پزشک متخصص قم انجام می‌گیرد.
رئیس جهاد دانشگاهی قزوین خاطرنشان کرد: سپس با توجه به جواب آزمایش‌ها، نوع درمان توسط پزشک مشخص شده و در نهایت بیمار در زمان معین تنها برای انجام عمل نهایی شامل IUI، IVF و ICSI به قم ارجاع می‌شود، سایر مراحل درمان و پیگیری‌های لازم، در قزوین و تحت نظر پزشک متخصص قم صورت می‌پذیرد.
وی توضیح داد: مراقبتهای دوران بارداری در موارد حاملگی ناشی از روش‌های کمک باروری (ART) دارای اهمیت ویژه‌ای است، بنابراین از آنجا که در اکثر موارد این بارداری‌ها بعد از سال‌ها نازایی و احتمالا بعد از چندین دوره انجام می‌گیرد، زوج‌هایی که در درمان خود از خدمات واحد تله مدیسین درمان ناباروری قزوین بهره می گیرند، بعد از باردار شدن خانم، بدون مراجعه به مرکز درمان ناباروری قم می توانند این خدمات را در قزوین دریافت کنند و بدین صورت عوارض احتمالی ناشی از طی مسافت طولانی در ابتدای بارداری برای جنین و استرس و فشارهای روانی و … را به حداقل برسانند.
دیزانی گفت: درمان ناباروری از طریق تله مدیسین مزایای مختلفی دارد که استفاده بهینه از نیروی متخصص در زمینه ناباروری در کشور، کاهش زمان و هزینه رفت و آمد برای مراجعان، کاهش استرس ناشی از طی مسافرت برای بیماران، افزایش دقت آزمایش‌ها به علت آرامش فکری بیمار و صرفه جویی در هزینه‌های پزشکی برای بیماران از جمله این موارد است.
وی افزود: در این خصوص مرکز تله مدیسین ناباروری قزوین با مرکز ناباروری قم در ارتباط است و این ارتباط بر اساس تفاهم‌نامه‌ای است که بین دو مرکز به امضاء رسیده است.
رئیس جهاد دانشگاهی قزوین اعلام کرد: پیش از این تبریز نیز طی دو سال تفاهم نامه‌ای را با مرکز قم داشت که در حال حاضر بر اساس تجربیات به دست آمده مرکز ناباروری ارس را راه‌اندازی کرده که این مرکز به کشور آذربایجان نیز خدمات می‌دهد.
وی بیان کرد: برای این مرکز دو میلیارد هزینه شده که بخشی از آن توسط یک خیر تأمین شده است، البته در این مرکز دستگاه‌های مختلف و مجهزی تهیه شده چراکه چشم انداز ما در این مرکز ایجاد یک مرکز درمان ناباروری است.
دیزانی اظهار کرد: یکی از بسترهای لازم برای ارتباط با مرکز قم ایجاد شبکه مطمئن بود که به این منظور معاونت پژوهش‌ها و جهاد دانشگاهی قزوین خطی ایمن با امنیت بسیار بالا را در بستر MPLS ایجاد کرده است که این بستر ارتباطی مطمئن بوده و قابلیت هک شدن را ندارد.
وی تأکید کرد: علاوه بر پیش بینی‌های امنیتی برای این خط ارتباطی، نام بیمار و اطلاعات پزشکی به صورت کد برای مرکز قم ارسال می‌شود تا اسرار بیماران حفظ شود.
رئیس جهاد دانشگاهی قزوین عنوان کرد: هدف از ایجاد این مرکز ارائه خدماتی مطلوب، با کیفیت و مبتنی بر مبانی علمی و البته با محور رعایت مسائل شرعی و فقهی است که در این خصوص مرکز درمان ناباروری قم در مقایسه با سایر مراکز ناباروری کشور از دقت زیادی در این زمینه ها برخوردار است، به طوری که ارتباط تنگاتنگی در این مرکز با دفاتر مراجع عظام وجود دارد و مباحث فقهی به طور جدی و دقیق بررسی می‌شود.
وی یادآورشد: همچنین ما می خواهیم هزینه‌های بیماران را کاهش دهیم؛ در برخی از مراکز ناباروری وقتی نتیجه ناموفق بود، زوجین دوباره باید مسیرهای طی شده را برای تشکیل جنین طی کنند که هزینه‌هایی را بر آنها تحمیل می‌کند، اما ما از جنین فریز شده استفاده می‌کنیم تا هزینه درمان زوجین بالا نرود.
مرکز تله مدیسین درمان ناباروری قزوین در خیابان فلسطین حوالی چهارراه پادگان واقع شده است.فرستادن دیدگاه »

--!>