تست قطعات DNA

پویا ۱۳ تیر ۱۳۹۲ | تیر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
تست قطعات DNA
تست قطعات DNA در خون ممکن است یک راه سریع برای پی بردن به این موضوع باشد که آیا درد قفسه سینه بیمار مربوط به بیماری شریان کرونر(CAD) است یا خیر. این موضوع با توجه به مطالعه ای که در ایالات متحده انجام شده و در این هفته در مجله Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology به صورت آنلاین منتشر شده و توسط تیم مترجم سایت جامع علوم پزشکی ایران ترجمه شده خدمت شما اریه می گردد.
زمانی که بیماران از درد قفسه سینه شکایت دارند، آنها باید تحت مجموعه ای وقت گیر و گران قیمت از تست ها قرار گیرند تا مشخص شود درد به دلیل مشکلات قلبی است یا بعضی از مشکلات دیگر، مانند ماهیچه ها، ریه ها و یا مری است.
پروفسور ژولیان بوریسوف، نگارنده مقاله از بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: اگر ثابت شود که تست قطعات DNA می تواند موثر باشد، افراد میتلا در مراحل اولیه بیماری سریعا تحت درمان قرار میگیرند که نتیجه آن، بهبود سریعتر بیماران است.
در حالی که او و همکارانش نشان دادن که می توان از قطعات DNA به عنوان مارکر های خونی برای عروق تنگ قلب هستند، می گویند هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا ثابت کند که این مارکرها به اندازه کافی اختصاصی و حساس هستند تا از آنها به صورت بالینی استفاده شود.
قطعات DNA هنگامی که سرخرگ های قلب کلسیفیه شوند به جریان خون منتشر می شوند.
برخی از قطعات DNA در خون می تواند نشانه آن باشد که شریان های قلب به دلیل کلسیفیه شدن، تنگ و سخت شده اند (تصلب شرایین پیشرفته)، در این شرایط رگهای خونی به صورت مزمن ملتهب می شوند و ذرات کوچکی از DNA را به درون جریان خون آزاد میکنند.
ذرات DNA توسط نوتروفیل ها آزاد می شود و در مراحل پیشرفته آترواسکلروز به صورت نامناسب فعال می شوند.
وقتی که نوتروفیل ها به صورت نامناسب فعال میشوند ممکن است به سمت آپوپتوز (خودکشی سلولی) بروند یا رشته هایی از DNA موسوم به تله های خارج سلولی (NETs) آزاد کنند ، که روش معمول برای به دام انداختن پاتوژن هاست.
تصور می شود این قطعات DNA خارج سلولی برای سلول ها، واسطه های التهاب و عوامل انسداد رگ ها سمی باشد
بوریسوف و همکارانش به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد ذرات DNA و امکان ارتباط آنها با عروق تنگ شده قلب و دیگر خطرات قلبی مانند احتمال انسداد رگ های خونی (به عنوان مثال با یک لخته) هستند.
عکس های سی تی اسکن از عروق قلب کلسیفیه با قطعات DNA در خون مرتبط است
آنها برای مطالعه خود،تصاویر سی تی اسکن از عروق قلب بیماران با درد قفسه سینه که مشکوک به بیماری عروق کرونر بودند مورد بررسی قرار دادند. تعداد کل آنان ۲۸۲ نفر ،و میانگین سنی آنها از ۳۴ تا ۸۳ ساله بودند.
آنها تصاویر را برای نشانه هایی از سخت یا کلسیفیه شدن شریان هایی که خون را به قلب میرساند مورد بررسی قرار دادند.
از بیماران نیز نمونه های خونی گرفته شد که محققان آنها را برای ذره های DNA آزمایش کردند.
نتایج نشان داد که نمونه های خون که سطح ذرات DNA زیادی دارند مربوط به بیمارانی است که تصاویر سی تی اسکن آنان حاکی از سطح بالایی از کلسیفیه شدن عروق کرونر می باشد.
محققان به این نتیجه رسیدند که ذرات DNA مارکر های بالقوه بیماری هستند. حتی ممکن است روزی به کمک این مارکر ها تعداد عروقی که تحت تاثیر قرار گرفته اند را نیز مشخص کرد و یا اینکه آیا بیمار در معرض خطر جدی ویا مرگ قرار دارد یا خیر .
اکنون مطالعات وسیعتری با تعداد بیماران و مدت زمان بیشتری لازم است تا دقیقا مشخص شود که این مارکر ها چگونه ممکن است بیمارانی که با ریسک مشکلات عروق کرونر هستند را مشخص کند.
در این مطالعه حدود نیمی از بیماران برای مدت ۱۸ ماه و یا بیشتر تحت کنترل و نظارت بودند.
خود ذرات DNA ممکن است در آترواسکلروز و ترومبوز مشارکت کنند.
محققان می گویند این احتمال وجود دارد که خود ذرات DNA باعث آترواسکلروز و افزایش خطر انسداد رگ های خون (ترومبوز یا لخته خون) شوند.
مرگ سلولی به طور معمول در حال انجام است که همراه با التهاب طبیعی میباشد،در نتیجه DNA وارد جریان خون شده و پلاک تشکیل میشود، علاوه بر آن محصولات آزاد شده از سلول های آسیب دیده ممکن است مخرب تر باشدو پاسخ های التهابی در پی داشته باشد”
تیم تحقیقاتی در حال حاضر مشغول انجام آزمایش های بیشتری برای پی بردن به این موضوع هستند که کدام ذرات DNA بیشترین حساسیت را دارند و اینکه ببینند میزان آن در شرایط مختلف از جمله آزمون تردمیل ، سطوح مختلف کلسیفیه شدن و یا حتی بعد از درمان حمله قلبی چقدر تغییر میکند.
منبع: Medical News Today
ترجمه: سایت جامع علوم پزشکی ایرانفرستادن دیدگاه »

--!>