حذف HIV از بدن دو بیمار پس از پیوند مغز استخوان

پویا ۱۴ تیر ۱۳۹۲ | تیر ۱۴, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
حذف HIV از بدن دو بیمار پس از پیوند مغز استخوان
دو بیمار HIV مثبت برای درمان سرطان تحت درمان پیوند مغز استخوان قرار گرفتند و پزشکان پس از این درمان با شگفتی دریافتند که دیگر هیچ نشانه ای از ویروس HIV در بدن آنها مشاهده وجود ندارد.
به گزارش سایت جامع علوم پزشکی ایران (آی آر مد)، دو بیمار اچ آی وی مثبت مبتلا به سرطان در آمریکا تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفتند و پس از این پیوند نشانه‌های ویروس HIV به طور کامل از بدن این بیماران حذف  شد و در نتیجه درمان ضد ویروسی آنها نیز متوقف شد.
«تیموتی هنریش» و «دانیل کوریچک» از پزشکان بیمارستان زنان و بریگام در بوستون، سال گذشته اعلام کردند که نمونه خون های گرفته شده از دو بیمار مبتلا به سرطان خون با اچ آی وی مثبت، فاقد هرگونه نشانه از ویروس HIV است.
نخستین بیمار در سال ۲۰۰۷ میلادی برای درمان سرطان خون تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت و دو سال بعد توسط پزشکان آلمانی گزارش شد که ایدز آنها درمان شده است.
برای این بیمار از سلول‌های بنیادی یک اهدا کننده با جهش ژنتیکی نادر که در برابر ویروس HIV مقاوم است استفاده شد؛ در هیچکدام از بیماران که از سلول های بنیادی معمولی برای پیوند مغز استخوان آنها استفاده شده بود این نتیجه  مشاهده نشده است.
این دو بیمار با هدف جایگزینی سلول‌های سالم اهدا کننده به جای سلول های خونی سرطانی، تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته و در آن زمان همچنان تحت درمان با داروهای ضد ویروسی بودند.
درمان با داروهای ضد ویروس در یکی از بیماران بیمار ۱۵ هفته و در بیمار دیگر ۷ هفته قبل متوقف شد، با این حال هیچ اثری از بازگشت ویروس HIV به خون آنها مشاهده نشده است.
پزشکان تأکید دارند که هنوز نمی‌تواننتیجه گرفت که این دو بیمار به طور قطعی درمان شده اند، چرا که امکان پنهان شدن HIV در سایر اندام‌ها مانند کبد، طحال یا مغز وجود دارد و ممکن است که چند ماه دیگر خود را نشان دهد.
آزمایشات تکمیلی از سلول های بدن، پلاسما و بافت در طول یک سال آینده می تواند اثربخشی نقش پیوند سلول های بنیادی برای مقابله با ویروس HIV‌ را به طور دقیقتر مشخص کند.
محققان دانشگاه هاروارد نیز تأکید دارند که در حال حاضر نمی‌توان در خصوص درمان این دو بیمار نتیجه‌گیری کرد، اما عدم بازگشت ویروس به خون چند ماه پس از توقف درمان ضد ویروسی، بسیار امیدوار کننده است.
آخرین نتایج این مطالعه روز چهارشنبه سوم جولای (۱۲ تیر) در کنفرانس بین المللی ایدز در مالزی اعلام شد.فرستادن دیدگاه »

--!>