دگزامتازون منجر به ضعف عضلانی میشود

یاسر ۷ دی ۱۳۹۲ | دی ۷, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
دگزامتازون منجر به ضعف عضلانی میشود
مصرف دگزامتازون منجر به کاهش توده عضلانی و ضعف عضلات می شود

دگزامتازون نه تنها باعث افزایش حجم عضلات و توان ورزشکاران نمی شوند بلکه برعکس باعث افزایش تجزیه عضلات، کاهش توده عضلانی و ضعف آن می شود.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با مصرف این دارو امکان پارگی و آسیب دیدن تاندون ها در ورزشکاران هنگام انجام حرکات ورزشی به شدت افزایش می یابد.

دکتر سارا خوش سرور، با اشاره به اینکه دگزا متازون جزء قوی ترین کورتون ها و شایع ترین داروی تجویزی در کل نسخ دارویی کشور است، گفت: مسئولین وزارت بهداشت معتقدند این میزان تجویز دگزامتازون با جمعیت کشور و وضعیت اپیدمولوژیک بیماری همخوانی ندارد و مصرف خودسرانه کورتون ها بدون تجویز پزشک متخصص، می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد .

وی افزود: بیشترین موارد سوء مصرف کورتون ها به صورت موضعی مانند کلوبتازول، بتامتازون و فلوئوسینولون به عنوان ضدلک و روشن کننده و  به شکل قرص برای افزایش وزن بدن می باشد.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با بیان اینکه بدون تجویز پزشک نباید مقدار مصرف دگزامتازون را کم و زیاد و یا قطع کرد، تصریح کرد: قطع مصرف ناگهانی دارو می تواند باعث کاهش اشتها، ناراحتی معده، استفراغ، گیجی و حواس پرتی، سردرد، تب و درد مفاصل و ماهیچه ها، پوسته ریزی و کاهش وزن در بیمار شود.

دکتر خوش سرور ادامه داد: در صورت مصرف دارو به صورت طولانی مدت، پزشک معالج حتماً مصرف آن را به تدریج برای شما کاهش خواهد داد تا زمانی که مقادیر مصرف (دوز دارو) کاملاً با بدن سازگار شود.

وی یادآور شد: بیمار باید قبل از مصرف دگزامتازون در صورت داشتن حساسیت به دگزامتازون، آسپرین یا هر داروی دیگر، مبتلا بودن به انواع بیماری ها، مصرف دارو های رقیق کننده خون، انجام اعمال جراحی و سابقه هر گونه زخم (زخم گوارشی و زخم های باز) پزشک خود را مطلع کند.

این کارشناس، با اشاره به محدودیت رژیم غذایی  هنگام مصرف این دارو یادآور شد: بیمار در هنگام مصرف دارو باید یک رژیم کم سدیم، کم نمک، سرشار از پتاسیم و یا پروتئین داشته باشد و یا در صورت ابتلاء به ناراحتی معده دارو را با غذا یا شیر مصرف کند.

وی تاکید کرد: در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو به شرط آنکه فاصله زیادی تا زمان مصرف نوبت بعدی از دارو وجود داشته باشد آن نوبت به محض یاد آوری، مصرف شود و در غیر این صورت تنها نوبت دوم مصرف شود.

این کارشناس اظهار داشت: در هر حال ممکن است بر حسب صلاح دید پزشک متخصص، نیاز باشد درمان با کورتون ها به طور طولانی مدت یا با دوز بالا صورت پذیرد. در این صورت مصرف این دارو ها با کنترل وضعیت بیمار از لحاظ عوارض جانبی و در نظر گرفتن موارد احتیاط، بلامانع است.

منبعفرستادن دیدگاه »

--!>