راه‌اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی

پویا ۲۷ خرداد ۱۳۹۱ | خرداد ۲۷, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :

دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی از راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی با ۱۲ عضو خبر داد.

دکتر پیمان صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی طبـق بنـد«ج» مـاده ۴۶ قـانون برنـامه چهـارم توسعه اقتصادی، اجتمـاعـی و فـرهنگی راه‌اندازی شده است گفت: در حال حاضر پنج شبکه پژوهش و فناوری در حوزه‌های مختلف در کشور فعال هستند که شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی به عنوان نخستین شبکه در سال ۸۳ آغاز به کار کرد.

وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی با هدف دستیابی به جایگاه مناسب در میان ۱۲ کشور برتر در زمینه گیاهان دارویی و تلاش برای ارتقاء مداوم این جایگاه به منظور توسعه اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۰ مرکز و سازمان مرتبط در حوزه گیاهان دارویی عضو شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی هستند که ۳۰ درصد آنها را بخش خصوصی تشکیل می‌دهد.

صالحی تصریح کرد: برقراری تفاهم، همکاری سازمان یافته، هماهنگی در عملیاتی کردن برنامه های مشترک و تصمیم گیری در سیاست گذاری و برنامه ریزی از دیگر اهداف راه‌اندازی شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی به شمار می‌رود.

دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی با بیان این که این شبکه نقش بازوی مشورتی را برای سیاستگذاران بخش گیاهان دارویی بازی می‌کند، خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه شبکه این است که امکانات موجود در اعضای هیات علمی، تجهیزات و زیرساخت‌ها را به یکدیگر متصل کند.

وی با اشاره به راه‌اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی در شبکه پژوهش و فناوری گیاهان دارویی گفت: بر اساس آیین‌نامه شبکه آزمایشگاهی، ۳۳ مرکز درخواست عضویت دادند که پس از بررسی در حال حاضر ۱۲ واحد عضو شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی هستند؛ این شبکه امکانات دستگاهی و ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی را ارائه می‌دهد؛ بنابراین هر یک از اعضای شبکه می‌توانند با ۵۰ درصد تخفیف از امکانات شبکه استفاده کنند.

صالحی تصریح کرد: ایجاد ارتباط بین‌المللی با شبکه‌های مشابه در آسیا و برگزاری دوره دوم عضوگیری شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی و برگزاری دومین کنگره گیاهان دارویی در سال ۹۲ در دانشگاه شهید بهشتی از جمله برنامه‌های آینده شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی است.
فرستادن دیدگاه »

--!>