زنان مبتلا به دیابت حاملگی در آینده در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند

یاسر ۲ تیر ۱۳۹۲ | تیر ۲, ۱۳۹۲ ۰ تعداد بازدید :
زنان مبتلا به دیابت حاملگی در آینده در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند

دیابت به عنوان شایع ترین بیماری ناشی از اختلال متابولیسم در سالهای اخیر رو به افزایش است. در بسیاری از کشورها مهمترین علت نابینایی و سردسته علل قطع عضو و نارسایی مزمن کلیه در سنین ۲۰ تا ۷۰ سالگی محسوب  می شود.

مسئول کلینیک دیابت مرکز بیماری های خاص بندرعباس با اشاره به تعریف دیابت گفت: بیماری دیابت و یا مرض قند اختلال در سوخت و ساز بدن است که در آن یا انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد یا انسولین موجود قادر نیست وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

دکتر احمد بهزاد دیابت را درسه نوع دیابت نوع ۱ ودیابت نوع ۲ و دیابت حاملگی عنوان کرد و افزود: در دیابت نوع ۱، که ۱۰ تا ۱۵ درصد کل موارد دیابت را شامل می شود، تولید انسولین از لوزالمعده به دلیل از بین رفتن سلولهای سازنده انسولین متوقف می شود. این گروه از بدو تشخیص به تزریق روزانه انسولین نیاز دارند و مبتلایان به این نوع دیابت اغلب زیر ۳۰ سال هستند.

وی در ادامه افزود: دیابت نوع ۲، اغلب در افراد بالای ۳۰ سال و چاق دیده می شود. این نوع ۸۵ تا ۹۰ درصد کل موارد دیابت را شامل می شود. در این گروه، انسولین تولید شده از لوز المعده به درستی عمل نمی کند و مقاومت به انسولین در بدن وجود دارد.

مسئول کلینیک دیابت مرکز بیماری های خاص بندرعباس ادامه داد: دیابت حاملگی نیز یکی از انواع دیابت است این دیابت برای اولین بار در حاملگی تشخیص داده می شود. اغلب گذرا است و بعد از اتمام حاملگی بهبود می یابد اما زنان مبتلا به دیابت حاملگی در آینده در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

دکتر بهزاد یاد آور شد:  میزان فعالیت بدنی، تغذیه سالم و کنترل وزن از عوامل موثر در پیشگیری از دیابت است.

این متخصص بیماری های داخلی با اشاره به علایم دیابت افزود: شایع ترین علایم دیابت، پر ادراری ، پر نوشی و  پرخوری هستند. البته یکی از خصوصیات بیماری دیابت موذی بودن آن است یعنی ممکن است سالها با فرد باشد بدون اینکه علامتی داشته باشد، تشخیص بیماری با انجام آزمایش خون و اندازه گیری قند خون ناشتا در دو نوبت مشخص می شود .

بیماران دیابتی ورزش و تغذیه صحیح رادر دستور داشته باشند

مسئول کلینیک دیابت مرکز بیماریهای خاص بندرعباس در ادامه گفت: داشتن برنامه ورزشی منظم و رژیم غذایی صحیح و مصرف مواد غذایی که فیبر بالا و چربی و نمک کم دارند نقش مهمی در بیماری دیابت دارد.

دکتر بهزاد تزریق انسولین، رژیم غذایی و ورزش را درمان دیابت نوع ۱ عنوان کرد و گفت: این گروه حتما باید انسولین تزریق کنند چون در بدن این افراد اصلا انسولین ترشح نمی شود اما در کنار ان ورزش و رعایت رژیم غذایی نیز  لازم است.

وی در مورد درمان دیابت نوع ۲ نیز گفت: از آن جا که سبک زندگی در درمان دیابت ۲ خیلی تاثیر گذار است شخص می تواند بدون دارو با ورزش و رژیم غذایی مناسب سالها قند خود را کنترل کند البته اگر از ابتدا این برنامه را رعایت نکند باید از داروهای خوراکی استفاده کند.

این متخصص داخلی به بیماران دیابتی توصیه کرد: معاینه و شستشوی روزانه پاها و خشک کردن آنها، مراجعه به پزشک در صورت مشاهده هر گونه تغییر در پاها، انجام آزمایش منظم قند خون ،ترک مصرف سیگار، انجام آزمایش سالانه چربی خون، انجام آزمایش سالانه ادرار برای بررسی مشکلات کلیوی، معاینه دهان و دندان حداقل سالی ۲ بار و معاینه توسط پزشک متخصص داخلی و قلب و عروق، حداقل سالی ۲ بار از توصیه هایی است که بیماران دیابتی باید آن را رعایت کنند.

منبع
فرستادن دیدگاه »

--!>