موافقت اصولی با تشکیل ۲۵ شرکت دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران

پویا ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ | مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :

به گزارش آی آر مد به نقل از وب دا،‌ دکتر باقر لاریجانی اظهار داشت: با توجه به برنامه پنجم توسعه و لزوم ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی تهران در راستای تشکیل این شرکت‌ها مطالعات زیادی را انجام داده است و طبق مصوبه کمیته ارتباط با صنعت همه اعضای هیئت علمی این دانشگاه می‌توانند تقاضای تأسیس شرکت دانش بنیان را ارائه کنند.

وی با اشاره به اعلام موافقت اصولی تاسیس ۲۵ شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، یادآور شد: این شرکتها در زمینه‌های مختلف پزشکی از جمله تولید دارو، نانو، تولید کیت‌های آزمایشگاهی، تولید داروهای گیاهی، مؤسساتی که بتوانند خدمات آموزشی و پژوهشی و برخی خدمات در زمینه فناوری اطلاعات را بررسی کنند، فعالیت خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد نحوه عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: منافع این شرکت‌ها معمولاً از فروش خدماتی که ارائه می دهند، تأمین می‌شود و سعی کرده‌ایم از ابتدا این رابطه را طوری از حیث حقوقی و مالی تعریف کنیم که بعدها دچار چالش نشویم.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران که در شرکت‌های دانش بنیان فعال خواهند شد، باید طوری عمل کنند که به ضوابط آموزشی و پژوهشی آنها در دانشگاه لطمه‌ای وارد نشود.

رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت ادامه داد: اعلام موافقت اصولی به شرکت‌های دانش بنیان را به مفهوم شکل‌گرفتن نهایی این شرکت‌ها نیست و ممکن است تنها بخشی از این تعداد به مرحله نهایی برسند.

وی افزود: افراد غیر هیئت علمی هم در صورتی که بتوانند کار نوینی را در راستای نیاز کشور ارائه کنند می‌توانند درخواست تأسیس شرکت دانش‌بنیان بدهند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان کاربردی کردن پژوهش ها است، در ادامه افزود: امیدواریم در سال جاری تعداد بیشتری شرکت دانش بنیان موافقت اصولی دریافت نمایند.

وی در مورد شفاف‌تر شدن عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اکنون آیین‌نامه‌ای در حال تصویب است که روند چگونگی دادن تسهیلات و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان را مشخص می‌کند، چرا که بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا هم این کار را انجام می‌دهند و باید به سمتی پیش برویم که مقالات و پژوهش‌های آنها تبدیل به فناوری در حوزه سلامت شود.




فرستادن دیدگاه »

--!>