همایش ملی گیاهان دارویی

پویا ۸ شهریور ۱۳۹۱ | شهریور ۸, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :

همایش ملی گیاهان دارویی از پنجم شهریورماه به مدت چهار روز در یاسوج در حال برگزاری است.

 

به گزارش آی آر مد به نقل از ایسنا، «دکتر حسام الدین نبوی زاده»، رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی سخنانی در این همایش، گیاهان دارویی را یکی از ظرفیت های استان کهگیلویه و بویراحمد خواند و افزود:

دو هزار گونه گیاهی در این استان وجود دارد که با انجام تحقیقات، قابلیت تبدیل آنها به دارو وجود دارد. البته این ظرفیت تاکنون ناشناخته مانده که می توانیم در زمینه اقتصادی، اشتغال و پزشکی از آنها استفاده کنیم.

 

او با اشاره به اهمیت گیاهان دارویی اضافه کرد: ما باید به طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی برگردیم چرا که استفاده از گیاهان دارویی راحت تر و ارزان تر است.

 

نبوی زاده افزود: این همایش با همکاری برخی دستگاهها ازجمله جهاد دانشگاهی، دانشگاه یاسوج و اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد.

 

وی یادآور شد: یک هزار و ۲۰۰ مقاله به صورت پوستر و سخنرانی به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از این تعداد ۳۵۰ اثر به صورت پوستر و۶۰ اثر در قالب سخنرانی انتخاب شده است.

 

او اضهار کرد: به مقالات برگزیده گواهی حضور در همایش داده شده و در سایت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد قرار می‌گیرند.

 

دکتر نبوی زاده افزود: طب سنتی و گیاهان دارویی، بررسی فیتوشیمیایی گیاهان دارویی، اثرات گیاهان دارویی بر ژنتیک و بیوشیمی موجودات زنده، تداخلات تغذیه گیاهان دارویی و همچنین اثرات آنتی اکسیدانی ضد میکروبی و ضد انگلی گیاهان در این همایش مورد بررسی قرار می گیرد.

 

نبوی زاده، بوم شناسی گیاهان دارویی کشور و استان، طب سنتی و گیاهان دارویی ، روشهای استخراج و عصاره گیری گیاهان دارویی، بررسی فیتو شیمیایی گیاهان دارویی، اثرات فیزیولوژیک، فارماکولوژیک و توکسیکولوژیک گیاهان دارویی، اثرات گیاهان دارویی بر ژنتیک و بیوشیمی موجودات زنده، تداخلات تغذیه یی و گیاهان دارویی، میکروبیولوژی و گیاهان دارویی، سیاست های پژوهشی و تجاری سازی گیاهان دارویی، جایگاه گیاهان دارویی در صنعت داروسازی و ملاحظات اخلافی در به کارگیری گیاهان دارویی را از محورهای همایش عنوان کرد.

 

او گفت: این همایش با شرکت ۳۱ استان کشور تا هشتم شهریور در یاسوج ادامه دارد .

 

در حاشیه برگزاری این همایش چهار روزه، غرفه هایی از گیاهان دارویی استانهای مختلف کشور نیز برپا شده است.
فرستادن دیدگاه »

--!>