پنجم شهریور روز داروسازی

پویا ۵ شهریور ۱۳۹۱ | شهریور ۵, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید :
پنجم شهریور روز داروسازی

پنجم شهریور سالروز بزرگداشت حکیم ابوبکر زکریای رازی به پاس زحمات و کشفیات این حکیم و شیمیدان بزرگ ایرانی در عرصه داروسازی روز داروسازی نام گرفته.

از مهمترین کشفیات این دانشمند شیمی دان ، فیلسوف بزرگ و طبیب حاذق، الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) است. وی در دوران جوانی به زرگری و کیمیاگری می پرداخت که در اثر کار زیاد با مواد شیمیایی از ناحیه چشم آسیب دیده و به پزشکی روی آورد.

زکریای رازی از جمله پزشکانی است که از نظریات وی در طب امروزی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال درمورد سنگ های کلیه و مثانه، کتاب هایی دارد و حتی در صورت عدم مداوا جراحی را لازم دانسته است.

محمد بن زکریای رازی در سال ۲۵۱ قمری در ری متولد شد و در سال ۳۱۳ دار فانی را وداع گفت.

 

سایت جامع علوم پزشکی ایران این روز را به داروسازان میهن عزیزمان و تمامی دست اندرکاران این رشته تبریک عرض می کند.

 

لازم به ذکر است که امسال به دلیل زلزله آذربایجان هزینه های جشن روز داروسازی که هر ساله برگزار می شد به مردم زلزله زده آذربایجان اهدا می شود.

دکتر خویی رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در نشست خبری که امروز به مناسبت روز داروسازی و برگزاری یازدهمین همایش داروسازی در ایران برگزار می شود گفت: هر سال در روز داروسازی جشنی به مناسبت این روز برگزار می کنیم و این روز را گرامی می داریم ولی امسال به دلیل وقوع زلزله اخیر در آذربایجان شرقی و نیاز هموطنانمان تصمیم گرفته ایم که جشن روز داروسازی برگزار نشود و هزینه های آن صرف کمک به زلزله زدگان شود و فقط همایش علمی را برگزار کنیم.فرستادن دیدگاه »

--!>