چگونه مراقب کبدتان باشید؟

Admin 3 ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ | بهمن ۱۵, ۱۳۹۴ ۰ تعداد بازدید :
چگونه مراقب کبدتان باشید؟
فعالیت مناسب و سالم کبد برای زنده ماندن انسان امری حیاتی است، چون کبد یکی از مهم ترین وظایف یعنی خارج کردن سموم از بدن را بر عهده دارد.
علاوه بر دفع سموم، کبد همچنین به بدن ما امکان می دهد که مواد مغذی و حیاتی را از غذاهایی که می خوریم، جذب کند. با توجه به این وظایف مهم، مراقبت از کبد ضروری و بسیار حائز اهمیت است.
در این نوشتار چند توصیه مهم و اثرگذار مطرح شده که به فعالیت مناسب کبد و همچنین پیشگیری از بیماری و نارسایی کبد کمک می کند.
ـ حتما وزن خود را کنترل کنید، چون چاقی و اضافه وزن از عوامل مهم بروز بیماری کبد چرب است.
ـ حتما واکسن های مربوط به بیماری های مختلفی را که روی کبد تاثیر می گذارند، تزریق کنید. واکسن های موجود برای این منظور شامل هپاتیت A و B هستند. این واکسن ها برای اکثر مردم در دسترس هستند؛ اما تزریق آنها برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلایل مختلف ضعیف شده، ضروری است.
ـ از عوارض داروهایی که مصرف می کنید حتما مطلع شوید. برخی داروها مثل استامینوفن اگر به طور صحیح استفاده نشوند سطح سموم موجود در کبد را افزایش می دهند. به گفته کارشناسان کلینیک کلیولند، مصرف بیش از حد استامینوفن مهم ترین عامل نارسایی شدید کبدی است؛ بنابراین قبل از مصرف هر دارویی حتی داروهای غیرنسخه ای (OTC) با پزشک مشورت کنید.
ـ روابط جنسی نامشروع و کنترل نشده از عوامل جدی ابتلا به هپاتیت B و C هستند که در نهایت کبد را مورد حمله قرار می دهند. ویروس هپاتیت وارد سلول های کبدی می شود و در آنجا تکثیر می کند.
ـ از سموم استنشاقی پرهیز کنید. کبد مواد سمی را از بدن خارج می کند به همین ترتیب تماس زیاد با این مواد می تواند فعالیت کبد را مختل کرده و کاهش دهد. برای حفاظت از کبد از قرار دادن آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی سمی به طور مستقیم روی پوست جدا خودداری کنید. هنگام استفاده از اسپری های شیمیایی باید از ناحیه ای استفاده کنید که هوا به خوبی تهویه شود و ماسک صورت را نیز فراموش نکنید.
منبع: روزنامه جام جمفرستادن دیدگاه »

--!>