۵ میلیارد تومان حمایت از فناوری های متوقف در مرحله آزمایشگاهی

خداقلی راهبی ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ | مرداد ۲۵, ۱۳۹۱ ۰ تعداد بازدید : 593 views

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز حمایت از فناوری‌های متوقف شده در مرحله آزمایشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب طرح خرید پژوهش‌های کاربردی پزشکی خبر داد.

 

دکتر مصطفی قانعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اجرای طرح خرید پژوهش‌های کاربردی پزشکی در قالب انعقاد قراردادی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: چنانچه در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، فناوری‌‌ای وجود داشته باشد که به دلیل نبود اعتبار نتوانسته از مرحله آزمایشگاهی جلوتر رود در قالب این طرح و با هدف توسعه تحقیقات کاربردی و هدایت تحقیقات به سمت اولویت‌های کشور در حوزه پزشکی قراردادهایی بین معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای تولید محصول نهایی از این فناوری‌ها و خریداری آن منعقد می‌شود.

 

 

وی اضافه کرد: البته اکثر این فنآوری‌ها، تحقیقاتشان به اتمام رسیده و فاز آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته‌اند اما برای رسیدن به مرحله نیمه صنعتی و تولید صنعتی در دانشگاه‌ها اعتباری به آنها اختصاص داده نشده است که معاونت تحقیقات وزارت بهداشت برای تولید نیمه صنعتی از آنها حمایت می‌کند.

 

قانعی با بیان این که تا کنون نیازها واولویت‌های کشور در حوزه داروها، تجهیزات پزشکی و واکسن‌ها بر اساس فراخوان‌هایی از سوی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت: این طرح برای حمایت از طرح‌های خارج از نیازهای اعلامی در فهرست فراخوان‌ در این حوزه‌هاست که تا کنون یک قرارداد در حوزه تولید نانودارو با دانشگاه علوم پزشکی زنجان منعقد شده است.

 

وی افزود: در طرح‌هایی که به شکل فراخوان پیش رفته‌اند حمایت‌ها به شکل وام است اما در این طرح، دانشگاه متعهد می‌شود که تا مرحله نیمه صنعتی طرح را حمایت کند سپس جهت ورود به فاز صنعتی دوباره معاونت تحقیقات وزارت بهداشت از طریق وام از این پروژه‌ها حمایت می‌کند.

 

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در خصوص اعتبار تخصیص داده شده برای اجرای این طرح گفت: در ابتدا ۱۵ میلیارد تومان برای اجرای کامل این طرح پیشنهاد شد که به نظر می‌رسد در نهایت پنج میلیارد تومان به این موضوع تخصیص یافته و قراردادها جهت اجرای پروژه‌ها منعقد شود.

 

قانعی در پایان تصریح کرد: از جمله پروژه‌های مورد حمایت در این طرح، پروژه های در مرزهای دانش هستند که به دلیل اینکه در کشور آنچنان به آنها نیاز نبوده مورد توجه قرار نگرفته‌اند.
فرستادن دیدگاه »


--!>