0
داروی شیمی‌درمانی تولید داخل با تکنولوژی نانو وارد بازار شد
Pouya
۱۳۹۱/۰۳/۲۴
نظرات : ۰
بازدیدها : 53

رئیس سازمان غذا و دارو از ورود نخستین عرضه داروی شیمی‌درمانی و تکنولوژی نانو از تولیدات داخلی از امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت به بازار دارویی کشور خبر داد.

شیبانی در حاشیه نخستین همایش سراسری مدیریت و اقتصاد دارو اظهار داشت: نخستین توزیع داروی شیمی‌درمانی تولید داخل با تکنولوژی نانو که برای بیماران مبتلا به سرطان گوارش است از امروز وارد بازار دارویی کشور شد.

وی با اشاره به ارزش و جلوگیری از خروج ۵ میلیون دلار که در گذشته برای واردات این داروی شیمی‌درمانی بود افزود: در گذشته به دو شکل این دارو به کشور وارد می‌شد که یک شکل آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هر ریال آن هزینه داشت و نوع شکل دیگرش ۷۰۰ هزار تومان هزینه‌بر بود ولی با تولید داخل یک پنجم هزینه‌های آن کاهش می‌یابد.

شیبانی ادامه داد: در حال حاضر ۹۷ درصد داروهای کشور تولید داخل است و فقط ۳ درصد مربوط به واردات دارو به ایران به حساب می‌آید.

رئیس سازمان غذا و دارو با رد کردن هر گونه کمبود در زمینه داروهای شیمی‌درمانی تصریح کرد: ما در زمینه داروهای شیمی‌درمانی با وجود تحریم‌ها دچار بحران نیستیم.

شیبانی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران در زمینه مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور نیز گفت: به هر حال یک مصرف غیرمنطقی در زمینه آنتی‌بیوتیک وجود دارد که هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و نسل‌های جدید آنتی‌بیوتیک نیز پاسخگوی درمان‌ها نیستند و در مجموع آنتی‌بیوتیک را نباید بدون نسخه توزیع کرد.

وی با اشاره به اقدامات موثر در زمینه تولید داروهای گیاهی در سال‌های اخیر نیز افزود: اکنون ۷۰۰ قلم داروی گیاهی با اشکال و دز‌های مختلف در کشور وجود دارد که سعی بر آن است که برخی از این داروها جایگزین داروهای شیمایی شوند و در این زمینه با تربیت متخصصان طب سنتی در دانشکده‌های مربوطه پزشکان نیز این داروها را که بیشتر آنها نیز که پوشش بیمه‌ای دارند تجویز کنند.

شیبانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چالش مهم صنعت داروسازی گفت: به هر حال ما امکانات فیزیکی و تخصصی خوبی داریم و ۹۷ درصد داروهایمان را در داخل تولید می‌کنیم و ۳ درصد واردات داریم و باید سازمان‌های بیمه‌گر پوشش گستره‌تری در زمینه دارو ارائه دهند.

وی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران نیز در زمینه بیشترین داروی مصرفی در داروخانه‌ها تصریح کرد: بیشتر در داروخانه‌ها داروهای بدون نسخه فروخته می‌شود ولی آن نیز حد نصاب خود را دارد و بیمار نمی‌تواند هر مقدار دارو بخواهد از داروخانه دریافت کند زیرا داروسازان در داروخانه‌ها این مباحث را کنترل می‌کنند. البته در تمام دنیا از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز داروهای بدون نسخه براساس نیاز مردم در سوپر مارکت‌ها نیز فروخته می‌شود.

شیبانی با اشاره به کمبودهای متخصصان داروساز در کشور که هم اینک ۱۴ هزار داروساز در ایران وجود دارد گفت: این تعداد داروساز نسبت به داروسازان دیگر کشورهایی همسایه ما آمار کمتری است زیرا هر بیمارستان در هر بخش باید یک داروساز داشته باشد و هم اینک نیز در تمام داروخانه‌ها داروساز وجود دارد ولی تعداد آن باید بیشتر شود و انشاء‌الله دانشکده‌های داروسازی در تربیت متخصصان داروساز همت بیشتری خواهند داشت.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر قاچاق داروهای یارانه‌ای به خارج از کشور نیز گفت: به هر حال ارزان بودن دارو برای مردم امتیازی است ولی این ارزان بودن می‌تواند منجر به قاچاق دارو به دیگر کشورها شود. که ما تمهیدات لازم را برای این زمینه اندیشیده‌ایم ولی به هر حال یک درصد کمی از این داروها توسط بیماران فروخته شود و توسط سودجویان دارویی به خارج از کشور انتقال می‌یابد.

برچسب‌ها:, ,
اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *