0
روز علوم آزمایشگاهی مبارک باد
Pouya
۱۳۹۲/۰۱/۳۰
نظرات : ۰
بازدیدها : 52

فرا رسیدن روز علوم آزمایشگاهی را به تمام سفید پوشان جامعه ی آزمایشگاهی کشور تبریک و تهنیت عرض می نمائیم

 

۳۰ فروردین  سالروز ولادت حکیم سید اسماعیل جرجانی بنیانگذار علم آزمایشگاه است که به همین سبب روزعلوم آزمایشگاهی نام گذاری شده است .

 

 

 

حکیم سید اسماعیل جرجانی پزشک نامدار ایران، در سال ۴۳۴ هجری قمری در جرجان دیده به جهان گشود و ابتدا طب را در زادگاه خود فرا گرفت و سپس به جهت افزودن بر معلومات خود رنج سفر را به جان خرید و عازم دیگر نقاط ایران شد.

 

حکیم سید اسماعیل جرجانی پایه گذار مکتب ایرانی در دوره اسلام بود و اولین طبیب ایرانی بود که کتاب ارزشمند خود ذخیره خوارزمشاهی را به زبان فارسی تألیف کرد . این کتاب ، دایره المعارف پزشکی بزرگی به زبان فارسی بشمار می رود.

 

حکیم سید اسماعیل جرجانی چند کتاب نیز در علم طب تألیف نموده است که مهم ترین این آثار عبارتند از : ذخیره خوارزمشاهی ،الطب الملوکی ، زبده الطب، یادگار، اغراض الطبیه و المباحث العلائیه ، خفی علائی

وفات حکیم جرجانی

 

این پزشک برجسته در سال ۵۲۱ هـ ق در گذشت.

 

یکی از این اندیشه های برتر دائره المعارف بزرگ پزشکی بنام ذخیره خوارزمشاهی است که گران سنگ ترین ، برجسته ترین، مشهورترین و بزرگترین تألیف حکیم سید اسماعیل جرجانی است و در بین آثار ایشان کتاب مادر است و نیزبهترین عامل اشتهار جرجانی به عنوان پزشکی برتر در تاریخ پزشکی ایران و اسلام می باشد.

 

روز علوم آزمایشگاهی مبارک باد

برچسب‌ها:, , , , ,
اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *