0
شنوایی و گروههای سنی
Pouya
۱۳۹۴/۱۱/۰۶
نظرات : ۰
بازدیدها : 12
گوش آدمی همه امواج صوتی را نمی تواند بشنود. همان گونه که پیش از این یادآور شدیم گوش موجهایی را می تواند بشنود که دارای ارتعاش ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ در ثانیه باشد. اما گروهی از جانوران مانند سگ، می توانند به فراوانیهای بیش از ۲۰۰۰۰ ارتعاش که شنیدن آنها برای نوع آدمی امکان پذیر نیست پاسخ دهند.
سن یکی از مهمترین عواملی است که تفاوتهایی بین افراد در تیزحسی شنوایی ایجاد می کند. دکتر کرو با هزاران نفر پیر و جوان که سن آنها میان ۲۰ تا ۷۰ سالگی بود آزمایشهای گوناگونی درباره شنوایی انجام داد و دریافت که نواختها یا لحنهایی که فراوانی آنها کمتر از ۱۰۰۰ بود همه گروههای سنی به خوبی می توانستند بشنوند. اما هر چه سن بالاتر رود حساسیت شنوایی برای دامنه هایی با فراوانی بیش از ۸۰۰۰ کاهش می یابد. برای افرادی که سن آنها بین ۲۰ تا ۴۰ سال باشد بالاترین حد ۱۶۰۰۰ فراوانی است بین سن ۴۰ تا ۶۰ این مقدار به ۱۰۰۰۰ و برای بالاتر از ۶۰ سال به ۸۰۰۰ فراوانی تنزل می یابد.
دکتر کرو هنگامی که این نقص تدریجی را در شنوایی برای نواختها یا لحنهای بالاتر آشکار ساخت در صدد کشف علت آن برآمد. هر چند بسیای از مردم این عارضه را به پیری نسبت می دهند اما دکتر کرو با طرح آزمایشهای گوناگونی نتیجه می گیرد که کاهش تدریجی در نیروی شنوایی بر اثر افزایش سن به واسطه عیب و نقصی است که در وضع پرده صماخ یا پرده گوش ایجاد می گردد.
منبع: دکتر سلام
برچسب‌ها:, , , , , ,
اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *