0
شیوع ویروس خطرناک چشمی در کشور
Pouya
۱۳۹۲/۰۵/۰۳
نظرات : ۱
بازدیدها : 22
مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران به دنبال شیوعی نوعی بیماری ویروسی خطرناک چشمی در تهران و شهرستان‌ها هشدار داد: از آنجا که مراقبت‌های بهداشتی تا حد زیادی می‌تواند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کند، ضروری است، هموطنان مراقبت‌های بهداشتی را در این زمینه به شدت افزایش دهند.
به گزارش سایت جامع علوم پزشکی ایران (آی آر مد) به نقل از سلامت نیوز ؛ پرویز زرین بخش با اعلام این خبر گفت: بیماری ویروسی چشمی احتمالا از نوع «آدنو ویروس» است که در تهران و شهرستان‌ها فراگیر شده تا جایی که در برخی خانواده‌ها، ‌ تمامی اعضای خانواده به آن دچار شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه این ویروس باعث قرمزی شدید ملتحمه چشم (غشا مخاطی نازک و شفافی که سطح داخلی پلک‌ها و جلوی کره چشم را می‌پوشاند) می‌شود و حالتی شبیه زنبورزدگی دارد، اظهار داشت: ورم زیاد، دردناک شدن پلک‌ها همراه با خروج چرک و ترشح، خونریزی زیر ملتحمه و در برخی موارد، کنده شدن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) از عوارض این بیماری است.
زرین بخش در ادامه یادآور شد: ضروری است همه افراد به ویژه کودکان و کسانی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند و نیز کسانی که تازه عمل چشمی انجام داده‌اند، توصیه‌های بهداشتی را در مورد شست و شوی مداوم دست‌ها و صورت‌ با صابون مایع و پلک‌ها با شامپوی بچه رقیق شده انجام دهند.
وی گفت: همچنین ضروری است پس از تماس با وسایل عمومی مانند دستگیره‌های درب‌های عمومی، پول و اسکناس از ژل‌های استریل کننده استفاده شود.
وی به خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنان به این ویروس مبتلا شده است، نیز توصیه کرد: لازم است کلیه وسایل شخصی فرد مبتلا از دیگران جدا شده، جوشانده و رعایت بهداشت در مورد این افراد به شدت انجام شود.
به گفته دکتر زرین بخش، در صورت ابتلای فرد به این بیماری سه تا چهار هفته طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد و در برخی افراد که بیماری شدت بیشتری دارد، قرنیه فرد نیز درگیر شده که برای کاهش دید و بهبود سریع‌تر از لنزهای پانسمانی استفاده می‌شود.
وی به چشم پزشکان نیز توصیه کرد که در مواجهه با این بیماری، کلیه وسایل و دستگاه‌هایی را که با این بیماران در تماس است از قبیل دستگیره‌های در، اسلیت لمپ (دستگاهی که چشم پزشک چشم بیمار را از پشت آن معاینه می‌کند) و دیگر دستگاه‌های چشم پزشکی را با مواد گندزدا استریل کنند.
رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: به نظر می‌رسد این ویروس از دیگر کشور‌ها وارد ایران شده باشد که رعایت بهداشت فردی تا حد زیادی می‌تواند مانعی در جهت شیوع آن باشد.
اشتراك گذاری نوشته
  • مرتضی دلیر

    متاسفانه من هیچ مطلبی را درمورد این ویروس چشمی از این سایت نخوندم ولی چون پسر خودم درهفته آخراسفند۹۱دچاربیماری چشمی بدون سابقه قبلی شدبرایم جالب بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *