0
چرا گاهی اشتباهی می گویند سرطان دارید؟
Pouya
۱۳۹۴/۱۱/۲۴
نظرات : ۰
بازدیدها : 11
درست است که ما دوست داریم به علم پزشکی اعتماد کنیم، اما از آنجایی که هیچ چیزی کامل نیست، علم پزشکی هم کامل و بی اشتباه نیست. ابزاری که برای تشخیص بیماری استفاده می شوند نیز می توانند اشتباه کنند.
در مطالعه ای معلوم شد استرس ناشی از تشخیص اشتباه سرطان توسط پزشک می تواند سال ها همراه فرد باشد. اما نگرانی و استرس، تنها عوارض ناشی از تشخیص اشتباه سرطان نیستند، بلکه هزینه های آزمایشاتی که بعد از این تشخیص اشتباه انجام می شوند نیز بسیار بالا هستند.
هر چند دلایل رایجی برای این تشخیص های اشتباه وجود دارد، مانند تصاویر پزشکی ناقص، عفونت ها، یا کیست های خوش خیم، اما گاهی دلایلی وجود دارند که شما اصلا انتظار ندارید این دلایل بتوانند دقیق ترین تجهیزات فوق حساس معاینات تشخیصی را فریب دهند.
در اینجا سه دلیل عجیب و باورنکردنی را که می توانند موجب تشخیص اشتباهی سرطان شوند برایتان نام می بریم.
تاتو یا خالکوبی
در سال ۲۰۱۲ در کالیفرنیا، پزشکان به یک بیمار مبتلا به سرطان گردن رحم گفتند که بیماریش به گره های لنفاوی ران ها و باسنش رسیده است، اما حین عمل جراحی پزشکان متوجه شدند چیزی که فکر می کردند سلول های سرطانی است، در واقع بافت های رنگی تاتوهای متعدد روی بدن این زن بوده است.
جوهر تاتو در گره های لنفاوی رسوب کرده و در معاینات مانند سلول های سرطانی پخش شده ظاهر شده بود.
اما اگر شما هم چند تاتوی کوچک دارید لازم نیست زیاد نگران باشید. تاتوهای بدن این زن، گسترده بوده و بیشتر قسمت های پاها و ران های او را پوشانده بودند. یک تاتوی جزئی موجب تشخیص اشتباه نمی شود.
هورمون درمانی
ماموگرافی سینه در زنان هم ممکن است به دلایل گوناگونی اشتباه داشته باشد (تشخیص اشتباهی سرطان سینه)، مثلا به دلیل هورمون درمانی با استروژن. درمان جایگزینی با هورمون استروژن، اغلب برای کاهش عوارض یائسگی مانند گُرگرفتگی و خشکی واژن استفاده می شود که می تواند موجب شود بافت سینه فشرده تر گردد.
بافت فشرده در ماموگرافی مانند نقاط روشن ظاهر می شوند، درست مثل یک تومور، و معاینه و تشخیص پزشکی را سخت تر می کنند.
بیماری بوسیدن
با اینکه اسم خنده داری دارد، اما بیماری بوسیدن یا مونونوکلئوز عفونی شوخی بردار نیست. به غیر از تب، گلودرد، سردردهای چکشی و مکرر و خستگی شدید که همراه این بیماری است، ویروسی که باعث این بیماری می شود(Epstein-Barr Virus) ، منجر به لنفوم غیرهوچکین می شود. علائم هر کدام از این دو بیماری ( سرطان لنفوم و بیماری بوسه) نیز مشابه بوده و در تشخیص شبیه به هم هستند.
در مطالعه ای که در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد، ۱۳ مورد از ۱۸ فردی که تشخیص لنفوم در آنها داده شده بود، بعد از بررسی ها و مطالعات در نهایت مونو نوکلئوز در آنها شناسایی شد.
علائمی که پزشکان را به سمت تشخیص سرطان سوق داد، زخم های دهانی، وجود سلول های مربوط به لنفوم و افزایش سریع سلول های سفید خون بوده است.
هر چند این بیماری معمولا جوان تر ها را گرفتار می کند، اما تنها مختص سنین پایین نیست. موردی در نیویورک مشاهده شده بود که مربوط به زنی ۵۷ ساله، با علائم تب، کاهش وزن و تعریق های شبانه می شد، یعنی علائمی  مشابه لنفوم. اما پزشکان به دلیل سن بالای بیمار، مونو نوکلئوز عفونی را حتی مورد بررسی هم قرار ندادند، اما بعد از آزمایشات دریافتند او مبتلا به مونونو کلئوز عفونی است، یعنی این زن تمام علائم این بیماری را داشت، بجز گلو درد!
منبع: تبیان
برچسب‌ها:, , , , , , ,
اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *